U Splitu se od 9. do 12. svibnja 2024. godine održao susret članova Europske akcijske koalicije za pravo na stanovanje i grad (European Action Coalition for the Right to Housing and to the City – EAC) pod nazivom “Stanovanje – pravo ili privilegija u turističkim gradovima?” koji je organizirala udruga Pravo na grad uz podršku Društva arhitekata Splita. Europska akcijska koalicija za pravo na stanovanje i grad okuplja organizacije iz cijele Europe koje se zalažu za pravedno i priuštivo stanovanje, a ovaj susret okupio je članove iz čak 16 europskih zemalja.
Osnovna tema skupa bila je turistifikacija i uloga turizma u održivosti gradova tj. transformacija gradova zbog nekontroliranog povećanja broja apartmana (kratkoročnog najma) na uštrb prostora za stanovanje (dugoročnog najma) te povećanje cijena nekretnina. Ta se transformacija, osim u povećanom broju turista, očituje i u iseljavanju stalnih stanovnika (uglavnom iz centra grada), u nemogućnosti ostvarivanja stambene sigurnosti ili rješavanju vlastitog stambenog pitanja sve većeg broja mladih ljudi, u zatvaranju javnih servisa kao što su škole, vrtići i ambulante, komercijalizaciji javnih prostora, uništavanjem urbanog tkiva grada (povezane sa špekulacijama zemljištem) i preopterećenosti prometne i komunalne mreže.
Susret je organiziran kao niz predavanja, panel rasprava, radionica i vođenih stručnih šetnji po gradu Splitu za stručnjake, ali i za javnost. Održane su panel rasprave pod nazivom „Stanovanje u post-socijalističkom kontekstu – o stambenim politikama i urbanom planiranju u Hrvatskoj i široj regiji Jugoistočne i Srednje Europe“, „Turizam naš svagdašnji – o utjecaju turizma na naše gradove“ i završni panel „Pravo na dom: Kakve nacionalne i europske politike za sigurno i dostupno stanovanje trebamo?“, dvije vođene ture pod nazivom: „5* stars of Split tourism – o splitskim prostornim anomalijama“ i „Na rubu turizma – zajednice na čekanju“ vođena tura Vranjicom i Kopilicom. Organizirane su bile i tri radionice: 1) o stambenim pravim podstanara, 2) o efektima turistifikacije i 3) o stambenim zadrugama.
Od zaposlenika Zavoda za prostorno uređenje Grada Zagreba u samoj organizaciji cijelog događaja radila je Tea Truta, dok su u prva tri dana, na poziv organizatora, aktivno sudjelovali i Marta Turk, Ana Topić i Domagoj Mlinarić. Prikupljena znanja, iskustva i poznanstva usko su povezana s procesom prostornog planiranja glavnog grada te će u budućnosti biti korisna podloga za promišljanje i implementaciju u nove planove.
Više o programu: https://dom-mladih.org/konferencija-stanovanje-pravo-ili-privilegija/
Ostale poveznice:
https://pravonagrad.org/
https://housingnotprofit.org/