MED 2050 Transition Pathways Workshop Dubrovnik, 25-26 ožujka 2025.

Plan Bleu, Centar za regionalne aktivnosti Mediteranskog akcijskog plana MED, Program Ujedinjenih naroda za okoliš i Francusko veleposlanstvo u Hrvatskoj, okupili su hrvatske stručnjake i dionike oko teme izazova održivog razvoja prostora Republike Hrvatske.
MED 2050 je inicijativa strateškog predviđanja utemeljena 2019. na zahtjev zemalja potpisnica Barcelonske konvencije i osmišljena kao jedinstveno sučelje između znanosti i politike, sa svrhom mobilizacije donositelja odluka i dionika s obje strane Mediterana. Njezin cilj je sučeliti različite moguće vizije budućnosti Mediterana do 2050. godine (s međukorakom u 2030.) i zajedno izgraditi čvrste i utemeljene prijelazne puteve prema zajedničkim ciljevima.
MED 2050 daje vodeću ulogu mladima Mediterana, glavnim akterima budućnosti regije do 2050. godine. Članovi različitih mreža mladih, aktivnih u mediteranskom bazenu i na međunarodnoj razini, dio su skupina koje čine mrežu MED 2050.
U kontekstu ubrzanog rasta prijetnji i politika održivosti Mediterana, MED 2050 definira tri razvojna cilja do 2050. godine:
– Predvidjeti promjene mediteranskih ekosustava, posebno morskih, tijekom sljedeća tri desetljeća i odrediti uvjete njihove dugoročne otpornosti;
– Pružiti korisne smjernice za tranziciju sredozemnog područja prema održivom razvoju, neophodnom za zaštitu tih ekosustava;
– Identificirati glavne rizike kriza ili zastoja i spriječiti one koji bi mogli imati negativan ili odlučujući utjecaj na dva prethodna cilja.
Radionica u Hrvatskoj, održana u Dubrovniku 25. i 26. ožujka 2025., predstavlja ključnu fazu studije „Putevi tranzicije”, gdje su polaznici na temelju šest detaljno razrađenih scenarija MED 2050, apliciranih na razinu slobodno izabanih ekstremno polariziranih trendova (pozitivni i negativni), identificirali prioritetne mjere koje bi se u RH mogle provesti u kratkoročnom, srednjoročnom i dugoročnom razdoblju kako bi se ostvario željeni scenarij i/ili izbjegao onaj manje poželjan. Radionica je završila sažetkom provedenog rada te preporukama u pogledu javnih politika i mogućih načina djelovanja koji se mogu primijeniti, što će biti dijelom završnog izviješća sa zaključcima sličnih radionica koje će se održati i u drugim mediteraniskim zemljama.
Predstavnik Zavoda za prostorno uređenje Grada Zagreba na održanoj radionici bila je Ana-Marija Rajčić, dipl.ing.arh.

 

Skip to content