Međunarodna konferencija „Svjetska baština – planiranje i upravljanje“ u Dubrovniku

Društvo prijatelja dubrovačke starine u suradnji sa Zavodom za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije organizirali su od 23. do 25. listopada međunarodnu konferenciju „Svjetska baština – planiranje i upravljanje“. Skup, koji se održavao uz potporu Grada Dubrovnika te pokroviteljstvo Ministarstva kulture i medija RH, bio je dio manifestacija kojim se obilježava 45. obljetnica upisa povijesne jezgre Dubrovnika na UNESCO-ov popis svjetske baštine.

Cilj konferencije bio je ojačavanje provedbe Konvencije o svjetskoj baštini i zaštiti dobara svjetske baštine upoznavanjem svih ključnih dionika u procesu procjene utjecaja na baštinu o potrebi ugradnje navedenih procesa i postupaka u zakonski okvir, te izgradnje kapaciteta i osposobljavanja stručnjaka za sudjelovanje u ovim postupcima. S obzirom na nove metodologije zaštite i izradu nove generacije konzervatorskih podloga za kulturno-povijesne cjeline, prostorno planiranje ima značajnu ulogu u zaštiti kulturne baštine, kulturno-povijesnih cjelina i krajolika.

Nikša Božić u svom se izlaganju osvrnuo na izazove zaštite u kontekstu prostornih planova i konzervatorskih podloga nove generacije. S obzirom da novi sustav e-konzervatorskih podloga podrazumijeva ugrađivanje mjera zaštite u prostorne planove različitih razina (PPUO/G, GUP, UPU), a da Zakon o prostornom uređenju ne prepoznaje specifičnosti prostornog plana za kulturno-povijesne cjeline pozvao je na usklađenje zakonskih propisa te omogućavanje izrade novog tipa plana – urbanističko-konzervatorskih planova za kulturno-povijesne cjeline, za što je potrebno propisati standarde i razviti metodologiju izrade uz potrebne stručne podloge.

U raznim predavanjima, panel raspravama i radionicama sudjelovalo je tridesetak predavača iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Španjolske, Švedske i Nizozemske.

Fotografije: Društvo prijatelja dubrovačke starine

 

Skip to content